Informace

Příměstský cyklo tábor 8.-12.7. - reportáž + FOTO

Dnešním dnem začal první turnus příměstského cyklistického tábora, který probíhá od 8. do 12. července 2013 a účastní se ho 32 dětí.Reportáž z prvního dne - pondělí 8. 7. 2013

První den je tradičně "rozjezdový", proto jsme za celý den najeli pouhých 8 km, o to více byl však program nabitý aktivitami. První zastavení bylo v areálu Policie ČR, kde byl překontrolován technický stav vybraných kol a způsob nasazení přileb. 3 nejlepší úlovky z technického stavu předkládáme ve formě fotek

1. Záslepka řidítek, tzv. moravský způsob (ale 100x lepší jak bez záslepek)

 

2. Vítěz soutěže o "zlatý" řetěz - zítra už ho snad bude mít namazaný (a měl !)

3. Nejlépe zakončené brzdové lanko

 

Po ukázce policejní motorky a změření rychlosti malých cyklistů mobilním radarem (tzv. trojnožkou) jsme se přesunuli o pár stovek metrů dál do areálu hasičského záchranného sboru Znojmo. Tady kromě prohlídky techniky a vyzkoušení hasičské výzbroje a výbavy proběhla prohlídka zbrusu nového vozu Tatra s nástavbou CAS 30, který je ve Znojmě pouhých 5 dní. Jak jsme se dosvěděli, má toto auto kromě specializované výbavy výkon necelých 500 koní, což je zhruba stejně jako sportovní auto Ferrari, které jsme cestou od hasičů předjížděli (protože stálo). Hledali jsme proto další rozdíly mezi vozidly Tatra a Ferrari - obě vozidla jsou čtyřmístná, obě červená, mají zhruba stejnou spotřebu i pořizovací cenu, takže jediný rozdíl spočívá v počtu náprav a v tom, že do prvního se vejde 9 kubíků vody.

Před polednem jsme se přesunuli k rybníku Hnědka, kde následovaly ukázky sportovního rybolovu s výkladem a chytání ryb. Žádná z nich nesplňovala podmínky pro vylovení (byly tzv. pod míru) a navíc se jedná o školní rybník pro účely rybářského kroužku a vylovené ryby se pouštějí zpět. Následoval oběd (na základě předchozí informace nikoli z ryb) a po řízku s bramborem a žluté limonádě přejezd do Hotelu Katarina v ulici Na Valech, kde byl připraveny soutěže pro děti. První den tak skončil v avizovaných 16:30, ale vyhlašování výsledků, které bylo v režii provozovatele hotelu, se protáhlo o více jak hodinu proti původnímu plánu, za což se čekajícím rodičům omlouváme.

Foto první den

Reportáž z druhého dne - úterý 9. 7. 2013

Druhý den jsme vyrazili jihovýchodním směrem od Znojma, přes Dobšice podél řeky Dyje směr Tasovice a dále na Strachotice. Při svačině u Krhovického splavu upadla jednomu z účastníků cyklistická láhev tak nešťastně do vody, že se dostala do vodního víru a ani pomocí dlouhé větve jsme ji nebyli schopni získat zpět ze spárů vody. Kolem Staré Dyje jsme pokračovali k Vodnímu Mlýnu v obci Slup, kde se někteří odvážní účastníci vykoupali v mlýnském náhonu. Po malém osvěžení již následoval přesun podél potoka Daníž do obce Jaroslavice, kde nás čekal zasloužený oběd. I když jsou děti velmi šikovné, to že byla rajská omáčka asi poznala většina rodičů z dresů svých ratolestí. Krátkým přejezdem na místní hřiště jsme zahájili odpolední část, tradiční jízdu na šlapacích kárkách a hlavně fotbalové utkání s účastníky místního tábora. Finální výsledek neznám, protože za stavu 3:2 pro místní borce se část dospělých účastníků včetně autora této reportáže a 5 malých cyklistů vydalo zpět do Znojma na kole, větší část účastníků se ještě věnovala sportu a k návratu využili objednaný mikrobus. Po cestě stihli ještě navštívit vesnické muzeum v Oleksovičkách a po 17:00 hod. jsme se sešli na místě srazu, kde byly ratolesti předány rodičům. Zvláštní ocenění zaslouží 5 malých cyklistů, kteří statečně dojeli do cíle na kole a v teplém letním dni zvládli téměř 50 kilometrů - (jsou na poslední fotce z dnešního dne)

Foto druhý den

Reportáž ze třetího dne - středa 10. 7. 2013

Třetí den jsme vyrazili směrem na jih - nejprve jsme využili nejdelší a nejvíce přerušovanou znojemskou cyklostezku vedoucí podél ulice 28. října a naší první zastávkou byla míchárna betonových směsí na ulici Uhelná. Děti se dozvěděli rozdíl mezi maltou a betonem, zrnitostí kameniva, z čeho všeho se dají namíchat různé druhy betonu, potěžkali si zkušební kostku betonu a viděli, že počítač se dá používat i k jiným účelům než je hraní her. Krátkým terénním přesunem jsme se ocitli o pár stovek metrů dál, kde jsme navštívili sběrný dvůr a třídírnu odpadů společnosti ASA. Zde jsme se všichni dozvěděli a na názorných ukázkách předvedli, co všechno nepatří mezi plasty (i když to jako plast vypadá), že se brzy ve Znojmě objeví hnědé popelnice na bio-odpad a děti absolvovali i soutěž ve třídění odpadu, ti mladší byli odměněni věrným modelem popelnice na kumunální odpad, ti starší obdrželi tématické tričko. V části areálu, která rozhodně nepřípomínala, že se nacházíme uprostřed "odpadků", jsme doplnili tekutiny a ve stínu mandlovníku posvačili. Při odjezdu jsme se všichni včetně kol zvážili - děti odhadovali celkovou hmostnost a protože výsledek je předmětem soutěže, kterou budeme vyhlašovat až zítra, nelze ji zveřejnit. Přesunuli jsme se do dobšické sklepní uličky a navštívili degustační sklep vinařství Hort. Některé děti byly sice zklamané, že prohlídka není spojena s degustací (na cyklistických vyjížďkách s rodiči jsou na ně asi zvyklí :-) ale nakonec se spokojili alespoň s výkladem o výrobě růžových vín a fotkou s patronem vinařů Sv.Urbanem. Vzhledem k pokročilému času nadešel očekávaný čas oběda, Hostinec u Sapíků nás přivítal prosluněnou zahrádkou, rizotem a okurkovým salátem a tradičně žlutou limonádou. U většiny z nich se po tomto nášupu našlo místo ještě na nanuka a poté už hurá k řece Dyji, kde nastalo první koupání. Po něm jsme se rozdělili na 2 skupinky, tentokrát ne výkonostní, ale na ty co se ještě chtějí koupat a na ty co dají přednost jiným aktivitám. Zatímco první skupinka vyrazila podél řeky k obci Dyje, kde se znovu vykoupala u ostrova, druhá se přesunula ke koňské farmě na hřiště, které je celé schované ve stínu. Po cestě tam i zpět musela být druhá skupina velmi ostražitá, protože jsme se museli vyhýbat "nášlapným minám" ve formě koňských koblížků. Poslední zastávkou byla letní škola uměleckých řezbářů, kam nebylo vůbec lehké se dostat, ale nakonec se podařilo a většina děti si vyzkoušela jejich první výtvor - dřevěnou záchodovou mísu. Ostatní díla byla teprve v zárodku. A ještě pro ty, co si zapisují ujeté kilometry, skupinka č.1 najela necelých 20 km, skupinka 2 o něco méně.

Foto středa 10.7.

Reportáž ze čtvrtého dne - čtvrtek 11. 7. 2013

Čtvrtý den nás přivítal mírným ochlazením a někteří rodiče podpořeni polojasnou oblohou vybavili děti jak na výpravu za polární kruh, takže první vrstvy začali malí cyklisté sundávat ještě než jsme opustili Znojmo. Kolem polního letiště nad Novým Šaldorfem jsme dojeli terénem k vojenskému srubu "Zatáčka", který udržují v provozuschopném stavu nadšenci z brněnského klubu přátel vojenské historie. Po prohlídce bunkru si všichni prohlédli (a osahali) zbraně, používané ještě nedávno naší armádou a zájemci si dokonce i vystřelili ze samopalu vzor 58 - pouze slepými náboji, ale vystřílené ještě teplé nábojnice byly velmi žádaným suvenýrem. Před polednem jsme se přesunuli na dětské hřiště u obce Chvalovice, kde se vydováděly nejen děti a následoval cca 3 km přejezd do obce Vrbovec, o které zlí jazykové tvrdí, že je zde v celé České republice největší koncentrace podniků jistého typu na počet obyvatel. Kromě toho je ale obec známá svým vinařstvím a také zde byl pro nás připraven oběd, na který se vždy všichni bez vyjímky těší.  Po překontrolování, zda mají talíře dostatečně prázdné, následoval již tradičně koordinovaný pohyb (zvaný útok) směrem k mrazícímu pultu s nanuky. Po obědě jsme se přesunuli necelých 500 metrů na místní koupaliště, které otevřeli na základě telefonátu jen kvůli nám a dětem jsme tak chvíli tvrdili, že jsme pro ně koupaliště koupili - stejně nás brzy prokoukli. Mezi koupáním si zahráli na místním volejbalovém hřišti s míčem a na závěr byl vyhlášen výsledek včerejší soutěže, kdy jsme se všichni i s koly vážili ve firmě ASA. Výsledek byl necelých 2500 kg a pět typujících, kteří byli nejblíže tomuto číslu, dostalo sladkou odměnu. Poté už následovala cesta do Znojma.  

Foto čtvrtek 11.7.

Reportáž z pátku 12.7.2013

Dnešní den jsme zahájili v centru zdravotnické záchranné služby Znojmo, Tým vedený MUDr. Růžičkou (který nás osobně provázel)  obsluhuje jeden z největších okresů České republiky a osetří přes 5000 pacientů ročně. To vše ve velmi omezených podmínkách rozpadajícího se areálu staré nemocnice, ze kterého se nejpozději do 2 let musí odstěhovat a v současné chvíli není jasné kam. První den tábora nám hasiči předveli 5 dní starý hasičský vůz, záchranná služba je však trumfla - předvedli nám 2 dny starou sanitku značky Mercedes s nájezdem 150 km. Po předvedení všech přístrojů, změření tlaku a ukázce fixace zlomenin jsme naznali, že je nejvyšší čas posvačit a přemístit se dál. V Autodružstvu Znojmo jsme si nejprve prohlédli auta nabouraná a jakým způsobem se opravují a následovala prohlídka aut nových. Někteří si chtěli zakoupit naleštěného nového Superba s tunningem, ale při pohledu do svých peněženek zamáčkli slzu a ti vytrvalejší si alespoň zakoupili cyklistickou láhev značky Škoda za 69,- Kč. Poté jsme se přesunuli do Hotelu Dukla, nikoli na oběd, ale na prohlídku krokodýlů, kde si děti při teplotě 32oC prohlédli opravdové živé krokodýly v délce až 6 metrů. Součástí terária je i žlutobílá krajta, kterou najdete ve fotogalerii. 

Následovala nejoblíbenější část dne - oběd. Tentokrát v penzionu Eden, kde byla připravena luxusní nudlová polévka s kuřecím masem (ve fotogalerii najdete tzv. polévkového krále, který si přidával 4x), následovaná nudlemi s mákem s broskvovým kompotem a tradičně žlutou limonádou. Krátkým přejezdem jsme se dostali ke znojemskému koupališti Louka, kde jsme strávili následující 2 hodiny koupáním, skákáním  a jízdou na tobogánu.  Při vstupu bylo na koupaliště svítily na displeji 4 platicí osoby, takže to chvíli vypadalo, že je máme pronajaté pouze pro nás. Po osušení už následoval přesun do cílového místa, kde proběhlo vyhodnocení tábora a předání dětí do rukou rodičů, babiček, dětečků atd....      

 Foto z pátku 12.7. zde


| Autor: Luděk Jelínek | Vydáno dne 08. 07. 2013 | 2236 přečtení | Počet komentářů: 4841 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce. Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.

Web site powered by phpRS PHP Scripting Language MySQL Apache Web Server